<
Türkiye Dış Politikası ve Ekonomiye Etkileri 2
Yazar
Sunday, January 8, 2017

İyi günler arkadaşlar geçenki makalemde anlattığım yazıya devam olarak bugün Gürcistan ile olan ilişkilerimzden bahsedeceğim.Gene kuru bilgi yüklemekten ziyade sizi bilgilendirici ve bilgi sahibi olmanıza çalışan bir yazı yazamaya önem vereceğim. Arada kendi kişisel görüşlerimdende bahsedebilirim. Bahsedeceğim ülke Gürcistandır. Sonraki makalede ise Bulgaristan ve Yunanistandan bahsedeceğim. 

      1. Gürcistan ile İlişkilerimiz ve Gelişme Olanaklarımız 

Gürcistan kafkasyada yer alan yaklaşık nüfüsu 4 milyon, başkenti Tiflis olan çok da büyük olmayan bir ülkedir. Gürcistan 1991e kadar Sovyetlere bağlıydı fakat 1991deki Sovyetlerin dağılmasının ardından bağımsızlığını ilan etmiştir. Kazakistan, Azerbaycan vs. gibi Rus yanlısı politika izlemek yerine AB yanlısı politika izlemiştir. 1995'te Türkiye tarafından başlatılan İstikrar politikasıyla ülke ekonomisi gelişmeye başlamıştır. Yani bir ülke kendi çabalarıyla yerine başka bir ülkenin çabaları ve desteğiyle ayağa kalkmıştır. 2008de başlayan İç Savaş ülke ekonomisini adeta durma noktasına getirmiş halkın yüzde 95ine kredi çektirecek kadar kötü duruma gelmiştir. 2009 yılında başa geçen Şaakvişhli (her neyse) ülkeden yabancı sermayenin kaçmasına sebep olmuş ve zaten az olan iş imkanlarını dahada azaltmıştır. 2008deki iç savaştan biraz bahsedeyim.

                             

      Güney Osetya Savaşı 

1994 Abhazya sorunu ile ortaya çıkan bu anlaşmazlık 2008 güney osetya savaşıyla patlak vermiştir. Abhazyaya sahip olmak isteyen Rus birlikleri (Ruslar bunu Abhazyanın bağımsızlığına saygı gösterilmesi şeklinde lansa etmişlerdir.) Abhazların ettiği isyana destek vermiştir. Bunun sonucunda Abhazya bağımsızlığını tek taraflı olarak ilan etmiş ve tek tanıyan devlet Rusya olmuştur. Ayrıca daha sonra Venezüela da ülkeyi tanımıştır. Yaklaşık 250bin nüfüsa sahip Abhazya ılıman iklimi sebebiylede Turizme elverişlidir. 

2008'de Güney Osetya Savaşında ise Gürcistan Güney Osetyayı kaybetmiştir. Bölge 2008den önce iç işlerinde bağımsız dışta Gürcistana bağlı olarak kabul edilmiştir. Fakat 2008de Gürcistanın yaptığı hata sonucu Gürcistan bölgedeki bütün haklarını kaybetmiştir. 8 Ağsutos 2008 tarihinde Gürcistanın operasyon yapması sonucu bölgenin başkenti kabul edilen Şinvali ye girmeye çalışmış ve 2 Rus jeti düşürmüş ve 150den fazla Rus askerini öldürmüştür. Bunu duyan Rusya 150 kadar tank ve askeri helikopterle operasyon düzenlemiştir. Bölgede başkent kabul edilen Şinvalide çatışmalar yoğunlaşmış Rusya Gürcistanın 2 önemli limanı ve havalimanını bombalamıştır. Yaklaşık 2 gün sonra Tiflis Uluslararası Havalimanı bombalanmış ve bunun sonucu olarak Gürcistana yolcu uçakları dahil hiçbir uçak gidememiştir. Yaklaşık 7 gün sonra savaş sona ermiştir ve Gürcistan Osetyada olan haklarınıda kaybetmiş ve her 2 bölgede bağımsızlığını kazanmıştır. Savaşın bitmesinden sonra Gürcistan Türkiyeden elektrik istemiş ve aynı gün Türkiye tüm Gürcistana elektrik sağlamıştır. 16 Ağustos 2008'de Sarkozynin arabuluğunda barış anlaşması imzalanmış ve yaklaşık 3 milyar euro miktarında para Gürcistana gönderilmiştir (AB tarafından). Ve Rusyanın Kafkasya ve Doğu Avrupa üzerindeki etkisi artmış ve Gürcistanı daha çok Nato bloğuna itmiştir. 

Çoğu yönüyle Türkiyeye bağlı olan Gürcistan bu olaylar sonucu daha çok Türkiyeye bağlanmış ve ülkemizle olan ilişkileri dahada gelişmeye başlamıştır. İthalatının yaklaşık yüzde 20sini Türkiyeden yapan Gürcistan daha da bozulan ekonomisini geliştirmek için  gelen firmalara vergi indirimleri uygulamış ve daha birçok kolaylık sağlamıştır. Gürcistanın gelişmesinde 3 tane büyük sorun vardır. 

  •  Kayıt Dışı Ekonomi 
  • Rusya ile Yaşanan Kriz 
  • İç Savaş Riski 

Ülkeye en çok yatırımda bulunan firmalarımız TAV ve Batumi Towerdır. Ayrıca Türkiye öncülüğünde yapılan BTC (Bakü-Tiflis-Ceyhan) boru hattıda ülkenin enerji ihtiyacını karşılaşamaktadır. Yani ülkenin çoğu ürünün bizim ürettiğimiz pazarladığımız bir ülkedir Batum ve Tiflise yapılan yatırımlarla ülkemiz bölgede bulunan yerini dahada sağlamlaştırabilir. Ayrıca yapılan Kars-Tiflis demiryolu hattıda bize gitgide bağlanmasını sağlamıştır. AB yanlısı politikalar sonucu ödül olarak AB ile vizesiz seyahat kazanmıştır. Bürokratik engellerinde bulunmadığı ülkede yabancı yatırım her sene artmaktadır. Bankacılık sektörünün gelişmemesinden dolaylı Ziraat Bankası ve İş Bankası ülkedeki faaliyetleri yüksektir. Türkiyenin ülkeye yaptığı büyük yatırımdan dolayı ülke ile olan ilişkilerimiz yüksek düzeydedir.

2011 yılından itibaren iki ülke vatandaşları sadece kimlik göstererek ülke değişimi yapabilmektedir. Termal turizm olarak gelişmiş bir ülke olmakla birlikte ülkede Karadeniz iklimin çoğu özelliği görülmektedir. Ülkede yaklaşık 2800 şirket bulunmasına rağmen 50 tanesi toplam ekonminin yüzde 75inde söz sahibidir. Ülkede zengin sınıf Bakü ve Tifliste bulunmaktadır. Yani iki ülke çoğu anlamda birbiriyle birleşik gibi gözüksede ilişkide büyük kısmı Türkiye yapmaktadır. Ülkede çoğu altyapı ve üstyapı işlerini Türkler yapmakta olup yaklaşık 3.5 milyar dolar değerindeki 197 yapım işini tamamiyle Türk mütehatiler üstlenmiş ve çoğunlukla karayolu yapımı, enerji santarl yapımı, otelcilik yapımı gibi alanlar olmuştur. 

Gürcistanın ülke üzerindeki Rusya etkisini azaltmak için Türkiye ve ABD'den aldığı destek ile Türkiye Gürcistan üzerinde daha çok hak elde etmiş ve kazanç yolları daha çok artmıştır. Ayrıca 2005'ten sonra Türkiye-Ermenistan ilişkilerini Rusya yerine Gürcistan üzerinden yapmaya başlamıştır. 

 

                                             3.Devlet Başkanı Mihail Şaakaşvili 

Mihail Şaakaşvili döneminde başlatılan savaş sonucu ülke ekonomisini kötüye götürmesi ülkeyi krize sokması ve çeşitli sebeplerden ötürü seçimleri kaybetmiş ve Amerikada bir üniversitede görevli olarak çalışmıştır. Yazdığı ''Putin, ülkemi işgal ettiğinde'' adlı bir yazı kaleme almıştır. 2015 yılında kendisi hakkında tutuklama kararı verilmiş ve 1 sene sonra 2016 yılında Gürcistan vatandaşlığından çıkarılmıştır. Bu dönemde Ukrayna Başbakanı Petro Poroşenko tarafından Ukraynaya davet edilmiş ve Ukrayna vatandaşlığına geçmiştir. Yani devlet başkanlığından vatan hainliğine giden bir süreç sonucu şu anda Ukraynada Odessa Valiliği görevini sürdürmektedir. 

Bu yazdıklarımdanda anlaşılacağı kadarıyla ülkede yaşanan siyasi krizler ülkeyi etkilemekte ve gelişmesini en çok zorlaştıran kısımdır. 

Bu kadar Gürcistandan bahsetmişken Batumuda es geçemeyiz. Batum hakkında bilgi vererek makaleme son vereceğim. 

Batum: Gürcistanda Acara Özerk Bölgesinin başkenti olarak kabul edilen Batumun yaklaşık nüfüsü 180bindir. İnşaa edilen Batum Havalimanı tamamiyle Türk yapımı olmakta olup 2007 yılında hizmete açılmıştır. Türkiye vatandaşları pasaport ve vize aranmaksızın bölgeye giriş yapabilmektedir. 

Batum Türkiye desteğinde gelişmiş çok güzel bir şehirdir. Eğer imkanınız olursa gezmenizi gidip görmenizi tavsiye ederim. Çok fazla pahalı olan bir yer değildir. Bölge gece hayatıylada bilinir. 

Arkadaşlar kısaca ülke olan ilişkilerimiz her geçen yıla göre artıyor ve ayrıca ülkede en çok gelişmiş 2 şehir başkent Tiflis ve Batumdur. Ayrıca soracağınız sorularınız varsa Yorumda belirtebilirsiniz. Bir sonraki anlatacağım ülke Bulgaristan olacaktır. Eksiklerimi lütfen yorumda belirtiniz. 
   

 

Bu makale
10 Puan
Puan Ver
1 2 3 4 5

Beğendim

Beğendiniz

Bildir

Bildirdiniz.
Gerekçe
Çık
2 yorumlar
Thursday, January 26, 2017

Gürcistanın Bize Bakış Açısı Nedir ? Bir de İlerde Bunları İyi Yedik He Şimdi S*ktiri Basalım Gibi Düşünürler mi ?

Friday, January 27, 2017

Yok aga öyle bir şey yapamazlar çünkü aldıkları malların yüzde 20si bizden :D yani biz nasıl abye bağırıp rest çekemiyorsak onlarda öyle yapabilirler ancak 

© 2017 - Mahluklar