<
Eğitim Sistemini Şikayet Etmekten Vazgeçin!
Yazar
Saturday, December 31, 2016

Türkiye'de eğitim sistemi tarafsız bir şekilde, geleceğe yönelik düzenlendiğini söylemek doğru değildir ve hiç kimse çok mükemmel bir eğitim sistemine tabii tutulmuyor ama bu ülkeden bilim adamı çıkmamasınıda eğitim seviyesi ile mukayese etmek yanlıştır.

İlk önce bir kaç örnek vermek istiyorum.

Antik çağ'dan yaşamış, geometri dersinde adını çokça duyduğumuz Pisagor.

Pisagor, "sayılar evreni yönetiyor" dedi ve bunun üzerine yobaz insanların baskısına maruz kaldı kaçıp İtalya'ya geldi orda okul açtı 300 tane öğrenci yetiştirdi ve okulu yine yobazlar tarafından yakıldı, içinde 300 öğrencisi yanarak can verdi, saldırının nedeni ise kadınların sadece ev işleri yapmakla yükümlü bir eşya olarak görüldüğü dönemde, bu düşünceye karşı çıkıp açtığı okulda bir kadın çalıştırdığı içindi...

Charles Robert "Darwin"

Darwin diyince akla evrim gelir ama bir çok insan bunu inkar eder. Araştırmadan, bir bilgi sahibi olmadan "yok abi yaa biz maymundan mı geldik" gibi ifadeler kullanırlar bugün bile Darwin bir takım insanlar tarafından sayısız derece küfüre maruz kalıyor bunun tek sebebi ise kendine o durumu yakıştıramamaları. Aynı şeyi kendi yaşamında da maruz kalmış olması muhakkakdır ki, yıllarca yaptığı çalışmaları seneler sonra korkusundan sadece en yakın bir kaç arkadaşıyla paylaşabilmiş ve yazdığı kitabı korkusundan 14 yıl sonra yayınlamış olması nasıl bir baskı altında olduğunun göstergesidir.


Evet, bunun gibi bir çok örnek var, benim bu örnekleri neden verdiğimi anlamışsınızdır. Önemli olan devletin eğitim sistemi değil, dışarda kimin ne söylediği değil, önemli olan kendimizi örnekte dile getirdiğim insanlar gibi geliştirebilmek ve bu hususta bir şeyler yapmak, eğer eğitim sistemi kötü diyip eleştirmesini mükemmel şekilde yapıpta elinize bir kitap alıp okumuyorsanız sizinde yobazdan bir farkınız yoktur kardeşim bunu bilin! 

O yüzden bırakın şimdi bahane üretmeyi geçmişte yaşıyan bilim adamları bugün elimizdeki imkanlarının hiç birine sahip değillerdi ama yinede vazgeçmediler. Sanki onların zamanında eğitim sistemi muhteşemdi ya! Eğitim denen bir şey yoktu. Adamlar bizden kat kat zorluklarda bir şeyler öğrenmeyi başardılar şimdi dönüp bi kendimize bakalım biz niye yapmıyoruz, bu kadar bilgi bolluğunun içinde elimizi klavyede iki üç tuşa dokundurunca milyonlarca kaynaktan bilgi önümüze seriliyor, peki ne engel bizlere? Eğitim sistemi mi ? Bahane...

Silkinin artık biz Türküz ve şuurumuzu gün geçtikçe kaybediyoruz "işleyen demir paslanmaz" diyorlar, masal uydurmayın abicim bu ülkenin kafası paslandı ve paslanmaya devam ediyor bunu düzeltmemiz lazım. Elimizden geldiği kadar öğrencez öğrencez öğrencez bunun sonu yok bulduğumuz bütün kitapları okuyacağız ama gidipte aşk romanı değil veya kurgu, süper kahraman romanları değil, faydası olacak kitabı okuyacağız.

Bu milletin geleceği bilim'de bir yerlere gelmesine bağlı eğer geride kalıp bu kafayla yaşamaya devam edersek bu coğrafyadan yok olup gideriz ve kimse gelip bize yardım etmez. Türk'ün Türk'ten başka dostu yok diyoruz ama öyle bir dünya'da yaşıyoruz ki bugün İslam devletinin içinde binlerce Türk var Türkmen var ve Türk Türk'e vuruyor kardeşten öte kandaş oldukları umurların da bile değil. Yani diyeceğim şudur ki bizim bizden başka kimsemiz yok ve şuan kötü durumdayız bunu belki görmüyoruz ama 5 - 10 sene sonra bilimde geri kalmamızın acısını çekicez, eğer çekmek istemiyorsak bizler kendimizi geliştirip bu vatanın bekası için bolca çalışıp, bol bol okuyup, çokça öğrenmemiz gerek. Bu durumun bir an önce farkına varmanız dileğiyle, Esen kalın.

 


 

 

Hiçbir şeye ihtiyacımız yok, yalnız bir şeye ihtiyacımız vardır; çalışkan olmak! 

- Mustafa Kemal ATATÜRK

 

 

Bu makale
116 Puan
Puan Ver
1 2 3 4 5

Beğendim

Beğendiniz

Bildir

Bildirdiniz.
Gerekçe
Çık
13 yorumlar
Saturday, December 31, 2016

Haklısın kardeşim her bir kelimesinde hatta.

Saturday, December 31, 2016

Eğitim sistemi kötü olabilir lakin buna küsüp çalışmayı bırakmak yanlış yapılması gereken daha fazla çalışıp bu sistemi değiştirebilecek seviyeye ulaşmak güzel bir konu olmuş eline sağlık.

Saturday, December 31, 2016

Teşekkür ederim. 

Sunday, January 1, 2017

Başından sonuna doğru.Bize düşen yükselmek ve Türk'ü yüceltmektir.

Sunday, January 1, 2017

Kardeşim eğitim sistemi iyileştirilemez, imkan yoktur, kötüdür. Bak ben buna katlanırım. "Yapamıyorlar abi, olmuyor" derim. Fakat bunlar iyiyi yapma ihtimalleri varken bırak yapmayı işi daha da kötüye sürüyorlar! Baksana milletin haline, mesai yapar gibi okula gitmesi yetmiyormuş gibi üstüne üstlük sınavlar ve yığın yığın ödevlerle gençliğin yaşanılmasına izin verilmiyor! Bir Finlandiya olmamıza ne engel oluyor? Size şöyle cevap vereyim;

 

 

 

 "Hayır, hayır, hayır!"

Monday, January 2, 2017

Benim bi büyüğüm eline hangi kitap geçerse geçsin oku derdi yani faydası olan kitaptan kastınız nedir 

Tuesday, January 3, 2017

Tarih kitapları, biyografik romanlar, makaleler, bilim dergi ve kitapları vb. sayılcak çok şey var ama demek istediğim, mesela gerçekden uzak süper kahraman kitapları, çok duygulu aşk romanları ve bunun gibi şeyler senin boş yere zamanını harcar. Bu hususta Atatürk'ün okuduğu kitapların konu dağılımını incelemeni öneririm, dörtte biri tarih kitaplarıdır.

Tuesday, January 3, 2017

Aslında tarihimize yönelirsek hem bilimsel hem de manevi olarak bizlere rehber olabilecek detaylar mevcut. Yakın zaman içerisinde Nobel ödülü alan Prof. Dr. Aziz Sancar'ın hayat hikayesini hepimiz öğrendik. Mardin'de bir köyde dünyaya gelen bilim adamımız, o kadar kısıtlı imkanlar ile çabalamış ki büyük hayranlık duyulmayı hak ediyor. Manevi olarak ise "ilim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir" sözünü rehber edinebiliriz. Bu söz ile ben, bilimsel olmanın insana bir şeyler kattığı şeyler olduğunu ancak kendini bilmedikten sonra bilimin bir faydası olmayacağını anlıyorum.

Şöyle ki, Turhan'ın yazısında bahsettiği gibi çalışkan olmalıyız. Bu hem bilgi sahibi olmak için hem de karakter sahibi olmak için önemli bir unsur. Ancak eğitim sisteminin yönlendirmeleri de hiçe sayılmamalı. Yine de şartlar ne olursa olsun gençlerimize çalışkanlık aşılanmalıdır. Eğer ki çalışkan bireyler yetiştirebilirsek onlar kendi kaderini, dolayısıyla ülke kaderini etkileyeceklerdir.

Esenlikler.

Wednesday, January 18, 2017

 Günde en az 8-9 saat okul ile bu ülkede başarılı bir gençlik hedeflenemez.

Wednesday, January 18, 2017

bu makale transhumanıst dusuncenın ozetı gıbı olmus tebrıkler. bu arada okul saatlerının cıddı manada fazla oldugu kanaatindeyim 

Wednesday, January 18, 2017

Okul saatleri konusunda hemfikirim, çok fazla ve gereksiz eğitim veriliyor ama bu, öğrencilerin kendilerini geliştirememelerinde bir engel olarak görülmesine karşıyım bunu anlatmaya çalıştım makalemde. 

Thursday, January 26, 2017

ders saatlerinin fazla olması gerçekten bir şeye engel değil ama öğrenciler '' yaa bu ders saatleri çok fazla a* bana zaman kalmıyor'' gibi cümleler kurarak birbirlerine psikolojik baskı yaratıyorlar.Bu öğrenciler de aslında sosyal medyada geçirdiği onca saati daha anlamlı şeylere harcadıkları zaman anlayacaklarına eminim aslında ne kadar bol zamanı olduğunu.

Friday, January 27, 2017

Haklısın demek istediğim de oydu, ders saatlerinden yakınan bir çok lise & ortaokul lu arkadaşımız akşam eve döndüğünde en az 2 - 3 saat oyun oynuyorlar veya sosyal medyada vakitlerini öldürüyorlar.

© 2017 - Mahluklar