<
Göktürkçe Öğreniyoruz (Bölüm 1)
Yazar
Friday, December 30, 2016

İkinci bölüm için tıklayınız.

 

Milliyetçi bir kesimin parçası olarak ya da ata diline meraklı kimseler olarak hep bir ‘’Göktürkçe’’ sevdamız vardır. Çok severiz ama ‘’Türk’’ yazmaktan öteye geçemeyiz. Belki üşendiğimizden, belki de ‘’1-2 kelime yeter.’’ deyişimizden… Göktürkçe ile uzun zamandır uğraşan biri olarak, ‘’Göktürkçe Öğrenelim’’ isimli bir yazı dizisi yapmaya karar verdim. Bilmeyen arkadaşlarımızın öğrenmesi, hem de bilen arkadaşlarımızın pratik yapması için güzel bir etkinlik olacak diye düşünüyorum.

 Bu yazımızda Göktürkçeye giriş yapalım. İlerleyen yazılarda ise işi biraz daha ileri boyutlara taşıyalım.

 Göktürkçe, Türklerin bilinen en eski yazıtı olan Orhun Yazıtları’nın alfabesidir. Yani biz buna ‘’Eski Türkçe’’ ve ya ‘’Eski Türk Alfabesi’’ de diyebiliriz. Konuşma dilinde –aşırı olmamakla beraber- farklar var. Yalnız bizim Göktürkçe öğrenmek isteyişimizdeki amaç, çağdaş cümleleri bu alfabe ile kurallı bir şekilde yazabilmek. Yani biz, eski Türkçe öğrenmeyeceğiz, eski Türk alfabesi ile yazmayı öğreneceğiz.

 Göktürkçe ile ilgili, Türk Dili Derneği’nin kursları ve videoları internette mevcut. Ayrıca Damgalık sitesi de bu konuda eğitici oluyor. Bunun dışında bir de Gökbey Uluç’un ‘’Göktürkçe Öğreniyorum’’ isimli kitabı da mevcut. Göktürkçe’yi biraz öğrendikten sonra pratik için çeşitli facebook grupları da mevcut…

Öncelikle bilmemiz gerekenler;

* Damgalar günümüz alfabesinde iki harfe denk gelir. Örneğin, ‘’R’’ yoktur, ‘’AR’’ vardır.

*Bir damga da hangi sessiz harf varsa, o damga, o sessiz harfi karşılıyor demektir.

* Bazı harfler Göktürk alfabesinde yoktur. Örneğin, ‘’F’’, ‘’V’’, ‘’H’’. Bu harfler için başka harfleri kullanacağız. (diğer yazılarda değineceğim.)

* Karşılığı olmayan harfler için çeşitli damgalar türetilmiş ve ya olan damgaların üstüne çentik atarak olmayan harfe denk getirilmiştir. (bu da ilerleyen yazılarda.)

*Bazı damgalar üç harfe denk gelir. Örneğin, ‘’Any’’, ‘’Anç’’

* Ünlü harflere denk gelen damgalar 2 çeşit ses verir. Örneğin, ‘’E’’ ve ‘’A’’ harfleri aynı damga ile gösterilir.

 

 

  Göktürkçe öğrenmek istiyorsak, doğal olarak damgaları ezberlememiz gerekir. Bu kısa bilgileri aldığımıza göre, diğer yazıya kadar damgaları yazarak çalışalım. Bence bu işin yarısından fazlasını damgaları öğrenmek. O yüzden temeli iyi oturtalım. Yukarda ki bilgileri dikkate alarak damgaları yazmaya başlayalım.  

 

 

Etiketler
göktürkçe
Bu makale
298 Puan
Puan Ver
1 2 3 4 5

Beğendim

Beğendiniz

Bildir

Bildirdiniz.
Gerekçe
Çık
8 yorumlar
Saturday, December 31, 2016

Çok güzel bir çalışma gerçekten tebrik ediyorum ikinci yazınızı sabırsızlıkla bekliyorum. İyi çalışmalar..

Saturday, December 31, 2016

2. İçin takipteyiz hocam guzel olmuş 

Saturday, December 31, 2016

2.cisi mevcut.

 

https://www.mahluklar.org/articles/dil-ve-anlatim/Xy0t8wykbPT/gokturkce-ogreniyoruz-bolum-2

Saturday, December 31, 2016

 Yazıda bir cümlen harici diğerleri doğru.  

Karşılığı olmayan harfler için çeşitli damgalar türetilmiş ve ya olan damgaların üstüne çentik atarak olmayan harfe denk getirilmiştir. (bu da ilerleyen yazılarda.)

 

Orjinal Göktürkçe'de böyle birşey yoktur. Sonraki kiril alfabisinin etkisine uğrayarak değişmiştir. Onlarla karıştırmayalım

Saturday, December 31, 2016

Değerli arkadaşlarım,

İlginiz için teşekkür ederim. Mert kardeşimin yorumuna gelince, o cümlede yanlış olan bir şey yok. Evet, Göktürkçe'de çentikli damga yoktur. Zaten farkettiyseniz parantez içinde ilerleyen yazılarda açıklayacağımı belirttim. Teşekkür ederim :)

Monday, January 2, 2017

Ellerinize sağlık

Monday, January 2, 2017

rez

Wednesday, January 18, 2017

güzel içerik

 

© 2017 - Mahluklar