<
TÜRKİYE TARİHİNDEKİ BÜYÜK SUİKASTLER
Yazar
Tuesday, January 3, 2017
  • 1. ABDİ İPEKÇİ SUİKASTİ
  • Yıl: 1 Şubat 1979
  • İşleyen: Mehmet Ali Ağca

Dönemin Milliyet yazarı genel yayın yönetmeni olan Abdi İpekçinin saldırı sonucu öldürülmesi olayıdır. 

Abdi İpekçi,muhalefetin bir araya gelerek siyasi çıkmazın bir an evvel son bulmasını dile getirmiştir. 

 OLAY ANI

Saat 19:30 Sularında gazete binasından çıkan Abdi İpekçi.34 SL 001 plakalı açık mavi BMW marka aracıyla önce Teşvikiye'ye ve ardından Nişantaşı'nda bulunan Emlak Caddesi'ne uğradı.(Olaydan sonra Abdi İpekçi Caddesi olarak değiştirilmiştir.)

Evine yaklaşık olarak 70 m kala otomatik silahlı saldırgan cama yaklaşıp 2 el ateş etti. Sağ ve sol omzundan  yaralanan İpekçi, saldırgana engel olmaya çalışsada  3. kurşunla kalbinden ağır bir şekilde yaralandı. Olayın ardından Şişli Etfal Hastanesi'ne kaldırılan İpekçi,  burada yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı.


 OLAYIN YAŞANDIĞI YER


2. ABDULLAH ÇATLI -SUSURLUK KAZASI

Yıl: 3 Kasım 1996


Ölümü hala sır perdesi gibi saklı olan kişilerden biridir. Hakkında birçok teori mevcuttur.

1959 Yılında Nevşehir’in Çat ilçesinde doğmuştur. 1977 yılında Ülkü Ocakları Ankara İl Başkanlığını, 1978’de Ülkücü Gençlik Derneği Genel Başkan Yardımcılığına getirilmiştir. MİT’le beraber çalışarak Asala terör örgütünü dağılmasına sebep olmuştur. 3 Kasım 1996 yılında malum  Susurluk Kazası sırasında vefat etmiştir. Nevşehir’deki Necdet Ersan mezarlığına gömülmüştür.


 

 

OLAY ANI

06 AC 600 plakalı Mercedes marka siyah renkli otomobille Hüseyin Kocadağ yönetiminde İstanbul'a gitmek üzere yola çıkan grup, 3 Kasım 1996 günü saat 19.25 sularında Susurluk ilçesi Çatalceviz mevkiinde benzin istasyonundan yola çıkan Hasan Gökçe yönetimindeki 20 RC 721 plakalı kamyona çarparak trafik kazası yapmıştır. Bu kaza, basın literatürüne "Susurluk Skandalı" veya "Susurluk Kazası" olarak geçmiştir.


KAZAYA AİT BİR FOTO


3. ALİ GAFFAR OKKAN 

Yıl: 24 Ocak 2001

İşleyen: Hizbullah olduğu iddaa ediliyor.


1952 Yılında Sakarya’nın Hendek ilçesinde doğmuştur. 29 Eylül 1973 tarihinde Polis Akademisini başarı ile bitirdikten sonra 1983 yılında Şanlıurfa İl Emniyet Müdürü olarak atanmıştır. Kars, emniyet müdürlüğünü de yaptıktan sonra 18 Kasım 199 tarihinde Diyarbakır İl Emniyet Müdürlüğüne getirilmiştir. Burada PKK ve Hizbullah terör örgütlerine ağır darbeler vurmuştur.


OLAY ANI

24 Ocak 2001 17:40 sıralarında makam aracında seyir halinde iken  Sezâi Karakoç Bulvarı yakınlarında kimliği belirsiz kişiler tarafından pusuya düşürülmüştür. Olay sonucu yiğit aslanımız malesef şehit olmuştur.

OLAYIN FAİLLERİ HALA YAKALANMAMIŞTIR!!


OLAY YERİ


4. ÇETİN EMEÇ

Yıl: 7 Mart 1990

İşleyen: İrfan Çağrıcı (TÜRK İSLAM KOMANDOLARI ÖRGÜT ÜYESİ)


1935 Yılında İstanbul doğumlu Galatasaray mezunu. Hukuk fakültesini bitirdikten sonra, çeşitli gazetelerden görev yapmıştır.


İşine gitmek üzere İstanbul Suadiye'deki evinden çıktığı sırada şoförü Sinan Ercan'la birlikte öldürüldü. 38 yıllık gazeteci olan Emeç, Hürriyet Gazetesi yönetim kurulu üyesi ve yazarıydı. Çetin Emeç, Gazeteciler Cemiyeti, Uluslararası Basın Enstitüsü ile Uluslararası Gazetecilik Basın Enstitüleri Federasyonu üyesiydi.5. RECEP YAZICIOĞLU

Yıl:2 Eylül 2003


1948 Yılında doğmuştur. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirdikten sonra 1968’de Aydın’da maliye memuru olarak atanmıştır. 1984 yılında Tokat’a vali olarak atanmıştır. Burada Torba bütçesi uygulaması ile Cumhuriyetten bu yana yapılan dersliklerden daha fazla derslik kazandırmıştır.


 ÖLÜM OLAYI VE SUİKAST ŞÜPHESİ

02 Eylül 2003'te Eskişehir-Ankara Yolu üzerindeki Temelli Mahallesi yakınlarında geçirdiği trafik kazası sonucunda olaydan 2 gün sonra bitkisel hayata girerek 8 Eylül 2003 tarihinde hayatını kaybetti. Cenazesi Aydın'ın Söke ilçesinde 10 Eylül 2003'te toprağa verildi.


Ankara'ya giderken tek başına ve makam aracıyla değil Ziraat Odası Başkanı ile gitmeyi tercih etmişti. Ziraat Odası Başkanı "Valime Mercedes yakışır." diyerek bir Mercedes arabayla yola koyuldular. Bu yol sırasında varlıklı bir kişi olan Ziraat Odası Başkanı'nı Vali yeni bir okul yapımı için ikna edecekti. Ortadaki büyük sorun ise Ziraat Odası Başkanı'nın usta bir şoför yerine çaycısını şoför yapmasıydı. Ankara yakınlarında Vali'nin arabası istinat duvarına çarparak kaza yapar. Ziraat Odası Başkanı olay yerinde hayatını kaybeder, Vali ise ağır yaralanır. Vali 6 gün komada kaldıktan sonra hayatını kaybeder.6. TURGUT ÖZAL

Yıl:17 Nisan 1993

ÖLÜMÜ : ZEHİRLENME ŞÜPHELERİ


13 Ekim 1927’de Malatya’da doğmuştur. Türkiye Cumhuriyeti 45. Ve 46. Dönem Hükümetine Başbakanlık yapmış ardından seçilerek görevinin başında hayatını kaybetmiştir. 1952 yılında ABD ekonomi tahsili görmüştür. 1961-62 yıllarında askerliğini yapmıştır. ODTÜ’DE ders vermiştir. 1983’de Anavatan Partisini kurmuştur.

Döneminde Türkiye dünyaya açılmış ve gelecekle ilgili önemli adımlar atmıştır.


 EŞİ, ÖZAL'IN ARSENİKLE ZEHİRLENDİĞİNİ İDDAA EDİYOR!

Bir suikasta kurban gitmiş olabileceği de yıllardır tartışılmaktadır. Turgut Özal'ın limonatasına katılan arsenikle zehirlendiği iddiasını ortaya atan eşi Semra Özal,]delil olarak da saç örneğini ABD'de tahlil ettirdiğini belirtmektedir. 2 Ekim 2012 tarihinde Merhum Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın 19 yıl aradan sonra kabri açılmış olup ölümünün bir suikast olup olmadığının belirlenmesi için yapılan otopsi sonucunda Adli Tıp Kurumu araştırmalar ve bulgular sonucu zehir bulunduğunu ancak Özal'ın zehirden mi yoksa başka sebepten mi öldüğünü tespit edemediklerini açıklamıştır.7. UĞUR MUMCU

Yıl: 24 Ocak 1993

İşleyen: Hizbullah


22 Ağustos’ta Kırşehir’de doğmuştur. İlk ve orta öğrenimini Ankara’da gördükten sonra Ankara Üniversitesi Hukuk fakültesini bitirmiştir. “Ordu uyanık olmalı” Sözünden dolayı askerliğe hazırlanırken gözaltına alınmıştır. Mamak askeri cezaevinde 7 yıl hapse mahkum edilmiş fakat yargıtayca karar bozulup serbest bırakılmıştır. 1977 yılında Cumhuriyet gazetesinde yazmaya başladıktan sonra değişik gazetelerde çalışmıştır. Yaşamı boyunca kürt sorunu üzerinde çok durmuş bunla ilgili kitaplar yazmıştır.


SUİKASTİ

Uğur Mumcu, 24 Ocak 1993'te Ankara'da Karlı Sokak'taki evinin önünde, arabasına konan C-4 tipi plastik bombanın patlaması sonucu suikasta kurban giderek yaşamını yitirdi. 

Etiketler
suikast
Bu makale
67 Puan
Puan Ver
1 2 3 4 5

Beğendim

Beğendiniz

Bildir

Bildirdiniz.
Gerekçe
Çık
1 yorum
Wednesday, January 4, 2017

Ahmet Taner Kışlalı ve Bahriye Üçok da eklenebilirdi listeye.

© 2017 - Mahluklar