<
Abi Bu Dolar Noldu Ya Diyenler Buyursun
Yazar
Wednesday, January 11, 2017

Merhaba arkadaşlar şimdi hepimizin kafasında aynı soru var ya gardaş bu dolar artıyorda ben ekmeğimi türk lirasıyla alıyorum dolar beni ne etkileyecek ya, hem ayrıca bu spekülatif diyenler vs. Bu yazıcağım yazı herkese cevap olacak şekilde yazılacağı için bu konuda tarafsızlığı benimseyerek yazacağım. Size kısa bir mantık anlatayım. Bir yerde ne kadar çok varsa insanlar onu o kadar ucuza satın alır değil mi? En basitinden makarna her yerde var fiyatı ete göre daha ucuz. Et daha az olduğu için daha pahalı. Dolar/Tl de aynı bunun gibidir. Ne kadar fazla olursa o kadar değersizleşir veya biri ne kadar azalırsa o kadar değerli olur. Döviz(Dolar) giriş çıkışını anlatan bir grafik ekleyeceğim bu grafikten de daha iyi anlayabiliriz. 

dolar kuru ile ilgili görsel sonucu

Grafikte göreceğiniz üzere Dövizin ülkemize giriş yaptığı zamanlar dolar kuru genellikle azalmış ülkemizden çıkış yaptığı kasım döneminde ise büyük bir artış gözlenilmektedir. 

Ayrıca doların genellikle küçük küçük sınıflandırmaya ayırır ekonomistler 3.00-3.15 bandı derler mesela. Bu 3.15in yukarısında dolar kalırsa inmesinin gitgide zorlaşmasından bahsetmek için anlatılır. Yani bir sınırı aştığında geri indirmek zor olur manasında kullanmak içinidir. Şu anda doları artmasını nedenlerini aşağıda sıralayım. Bu listeyi gördüğünüzde yoh ebenin  dediğinizi duyar gibi olacağım. 

 • Ülkemizden dışarıya kaçan sermaye ve yatırımlar 
 • Ülkemizde meydana gelen siyasi krizler (Bunların bir sürü alt başlığı mevcut fakat kısaca böyle özetlenebilir.) 
 • Ülkemizin kredi derecelendirme kuruluşları tarafından notlarının düşürülmesi. 
 • Ülkemizde dolar rezervlerinin gitgide azalması sonucu tlnin değerinin azalması. 
 • Dış etkenler olarak Amerikada Donald Trupmın bazı adımları sonucu Dış Ülkelerde bulunan Abd Dolarlarının ülkeye geri dönmesi.(Yani çoğu ülkedeki doların ülkeye geri dönmesi) 
 • Amerika Merkez Bankasının bazı hareketleri(Arkadaşlar bunu uzun uzun anlatmak isterdim ama 3 makaleye anca yeter bu son 2 adım için ülkemizin maalesef yapabileceği bir şey yoktur.) 
 • Yani dolar dış dünyada güçlenince ister istemez ülkenizin yapabileceği hareket olanağı azalıyor. 
 • Sınır ötesi operasyonların yapılması 
 • AB ve ABD'den uzaklaşılması 
 • Turizm gelirlerinin yarıya inmesi 
 • Ülkede meydana gelen terör saldırıları ve terör örgütlerinin yaptığı saldırılar 
 • 2008 Ekonomik Krizinden bu yana çoğu ülkede düzenli bir ekonomik sistem oturmaması

Gibi etmenler ülkemiz para biriminin gitgide değersizleşmesine sebep olmaktadır. 

Beş yıllık Grafik     

Bu gördüğünüz grafik Türk lirasının seneler içerisinde değer kaybetmesinin (veya doların gitgide değer kazanmasının) bir gösterimidir. 

Şimdi bazılarımızdan şunları duyar gibiyim''E Görkem gardaş iyi güzel anlattın bazı şeyleri anladıkda bu yükselirse bizde noluyor ben ekmeğimi türk lirasıyla alıyorum.'' gibi bunuda size şöyle anlatacağım. 

Biz ülke olarak herşeyimizi üreten bir ülke değiliz. Petrol ve doğalgaz gibi önemli enerji kaynaklarını,bazı telefon ve katma değeri yüksek ürünleri ithal ediyoruz(mesela kullandığınız çoğu bilgisayar,telefon,plazma ürünler, televizyonlar gibi). Ve ayrıca biz ülke olarakda borçlanmadada bulunuyoruz. Bu borcu dolar cinsinden aldığımız için hayliyle borçlarımız katlanıyor. Yurtdışına seyahat edecek vatandaşlarımız diğer ülkelerde daha çok harcaması gerekicek ve bunun bir sonucu olarak daha çok maaş gerekicek fakat zam almadıkları için bütçeleri etkilenecek ve bazı yerlerden kısmak zorunda olacaklar. Yani kısacası doların 1 kuruş artması bile senin yemeğinden içmene kadar herşeyi etkiliyor. 

''E ağbi güzel anlattın bunu nasıl düşüreceğiz yav?'' gibi sorularınızda şu an vardır. Bunuda kısaca anlatayım 

 1. Artık ülkemizin katma değeri yüksek ürünleri üretme aşamasına geçmesi ve ihracat rakamlarımızı daha yükseklere çıkarmalıyız. 
 2. Dışa bağımlılığı azaltıp kendi ürettiklerimizi tüketmeye başlamalıyız. 
 3. Yerli para kullanım oranını arttırıp, dolar euro gibi para birimlerininin kullanım alanlarını azaltmalıyız. 
 4. TCMB(Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası) olaylara daha kalıcı ve iyi çözüm sunan müdahelerde bulunmalı. 
 5. Dış ülkeler ile olan ilişkilerimizi düzeltmeye çalışmalı ve ekonomiye olan yararlı yanlarını kullanmalıyız.(Yani ürünü daha ucuz ve kaliteli üreten pazara yönel)
 6. Ülkemizde teşvik programları başlatmalı devlet özel sektöre daha çok müdahala etmeli ve daha çok desteklemelidir.
 7. Vatandaştan vergi alıp veya inşaat yollu büyümeyi terketmeli ve AR-GE çalışmalarına önem vermeli gençlerimizi ezber ve hikaye yolu yerine araştırma ve geliştirme yoluna teşvik etmeliyiz.
 8. Siyasi olayların ekonomiye olan etkisini sınırlamalıyız. 

Yani kısacası yapacağımız çok şey var bu yazdığım 8 maddeye ek olarak sınır ötesi harekatların bitmesi, ABD'de yapılacak olan lider değişikliği ve Dünyaya etkisi gibi önemli konularda mevcut. Dolar şu anlık çok büyük bir sıkıntı gibi gözükmesede yaklaşık 1 ay sonra sıkıntının büyüklüğünü daha iyi anlayabileceğiz.Fakat 1 sene sonra eğer başarılı poltikalar uygulanırsa eski 2-3 tl arasına dönebileceğini söyleyebilirim.   

Bu makale
70 Puan
Puan Ver
1 2 3 4 5

Beğendim

Beğendiniz

Bildir

Bildirdiniz.
Gerekçe
Çık
10 yorumlar
Wednesday, January 11, 2017

güzel yazı olmuş aydınlatıcı teşekkürler

Wednesday, January 11, 2017

tamamını okudum çok faydalı bir yazı olmuş saolasın

Wednesday, January 11, 2017

Güzel yazı. Bu ülkeye bir ağır sanayi hamlesi daha ve ek olarak arge hamlesi lazım... 

Wednesday, January 11, 2017

YANİ BEN BİLGİSAYAR TOPLAYAMIYACAM

 

Wednesday, January 11, 2017

Görkem :D ah adaşım ben geçen sene topladım :D 

Wednesday, January 11, 2017

Yigido biz son sanayi devrimini tam gerçekleştiremedik onu yaptığımız andan itibaren çoğu şeyimiz tam olacak.

Wednesday, January 11, 2017

Aslında sınır dışı operasyondan ziyade 2015 in son çeyreğinde başlayıp hala doğu ve güneydoğu bölgemizde sürmekte olan terör operasyonuyla birlikte dolarda yükselişe geçti 2-3 kezde kandile hava harekatıyla dolar uçtu.Yani daha biz okulda tahtaya yazarken kullandığımız 'BoarMaker' tahta kalemini üretemezken dolarında uçuşunu seyretmemiz fazla garip değil elalem haftada bir birşeyler icat ediyor biz daha üretemiyoruz hani elde avuçta iki üç üretici var onlarda fazla büyük değiller.Yani mesela bunu yazdığım ve bu yorumu okuyacağınız telefonda doların artmasına sebep oluyor.

Wednesday, January 11, 2017

Aselsan kardeş belki benim telefonum vestel marka türkiyede üretilmiş venus bilmem ne :D bilgin biraz yüzeysel daha çok araştırma yapmanı tavsiye ederim. 

Wednesday, January 11, 2017

Üretemiyoruz diyoruzda kim çabalıyor ki üretmek için bu biz kimiz yani tahtaya yazdığımız kalemi üretemezken diyoruz ortada bi sorun var ama herkes bişeyler söylüyor herkes bişeyler için çabalasa kendini geliştirse ülke ancak böyle yükselebilir bi süperkahraman çıkıp ülkeyi düzeltemez yani önce yapabildiğinin en iyisini yapmak gerekir

Thursday, January 12, 2017

Görkem abi benimde aklıma takılan bi kaç şey var mesela bizim ülkemizde siyasal bir olay felan olduğu zaman dolar artıyor yani Türk lirası değer kaybediyor ama amerikada başkanlık seçimlerinden sonra orada siyasal olaylar oldu dolar gene arttı değer kaybetmedi e madem bizde olunca Türk lirası değer kaybediyorsa orda olunca neden dolar değer kaybetmiyor

© 2017 - Mahluklar